10 fotografavimo patarimų pradedantiesiems


March 30, 2012

Nereikia būti profesionalu, kad darytumėte aukšto lygio nuotraukas. Norėdami pagerinti savo fiksuojamų vaizdų kokybę,  galite vadovautis čia pateikiamais paprastais patarimais.

Skaitmeninė fotografija suteikė puikias galimybes vidutiniokams. Šiandien žmonės fotografuoja daugiau nei bet kada – o tada su draugais ar šeimos nariais dalinasi nuotraukomis internete rekordiniais skaičiais. Jeigu nuotraukos nėra tokios įspūdingos, kaip kitų, paprasta suversti kaltę fotoaparatui, bet vadovaudamiesi toliau pateiktais patarimais galite pagerinti savo nuotraukų kokybę nekeikdami savo naujojo žaisliuko. Kitą kartą rengdamiesi įamžinti aplinką turėkite šiuos 10 lengvų patarimų galvoje. 

1. Atsisakykite įprastos kompozicijos

Fotografo braižą labiausiai išduoda jo kompozicija, t. y., skirtingų elementų išdėstymas kadre. Pirmiausia vertėtų prisiminti trečdalio taisyklę: padalinti kadrą į devynis maždaug to paties dydžio kvadratus. Pabandykite išlygiuoti nuotraukos objektą pagal šias linijas ir susikirtimus, įsivaizduodami, kad pagrindinis vaizdas padalintas į devynis langelius. Taip sukursite dramatiškesnį, akiai įdomesnį kadrą nei orientuodamiesi kaip įprasta – tiesiog pagal centrą. Daugybėje naujų fotoaparatų yra trečdalio taisyklės tinklelio funkcija, suaktyvinama fotografuojant.

2. Nureguliuokite ekspozicijos kompensaciją

Kol nefotografuojate rankiniu režimu, jūsų skaitmeninis fotoaparatas pats apibrėžia nuotraukos ekspoziciją – tai, kaip pasiskirsto tamsa ir šviesa. Bendrai kalbant, fotoaparatas pagal aplinką pabando apytiksliai įvertinti reikiamą ekspoziciją, remdamasis 18 procentų pilkumo skalės tinkamo apšvietimo taisykle – štai kodėl fotoaparate būna specialus režimas sniegui: be jo fotoaparatas sniegą bandytų papilkinti. Jeigu nuotrauka gaunasi per šviesi ar per tamsi, galite arba knaisiotis po moderniuose „nusitaikyk ir fotografuok“ tipo fotoaparatuose pateikiamus režimus arba paprasčiausiai šiek tiek pareguliuoti ekspozicijos kompensaciją. Daugybėje fotoaparatų tam integruotas fizinis mygtukas su pliuso ir minuso simboliu. Jeigu nuotrauka gaunasi per tamsi, nureguliuokite nustatymą virš nulio, o jeigu per šviesi – šiek tiek sumažinkite.

  

3. Pasirinkite tinkamą režimą

Jūsų fotoaparate tikriausiai yra nemažai fotografavimo režimų – nuo pilnai automatinio režimo iki labai specifiškų scenų režimų. Jeigu fotografuojate greito veiksmo scenas, galite nustatyti fotoaparatą veikti užrakto pirmenybės (S) režimu, ir taip padidinti fotografavimo greitį: jei nustatysite fokusuoti 1/125 sekundės ar dar didesniu greičiu, lengviau užfiksuosite veiksmus. Prastesnio apšvietimo sąlygomis verčiau rinktis diafragmos pirmenybės (A) režimą, kuriuo per objektyvą prasiskverbs kiek įmanoma daugiau šviesos. Na, o fotografuodami gamtovaizdžius pastatę fotoaparatą ant trikojo, galite uždaryti objektyvo vyzdinę diafragmą, kad padidintumėte lauko gylį, itin detaliai užfiksuodami viską nuo priekio iki horizonto. Jeigu fotografuojate D-SLR tipo fotoaparatu, greičiausiai rinksitės iš A ar S režimų, o „nusitaikyk ir fotografuok“ tipo fotoaparatuose galėsite rinktis iš specifinių režimų, pvz., sporto, prasto apšvietimo ar gamtovaizdžio.

4. Nepamiškite baltumo balanso

Jūsų fotoaparatas, remdamasis šviesos tipu fotografuojamoje aplinkoje, taip pat automatiškai nustatys baltumo balansą. Skirtinga šviesa nulemia skirtingų tipų spalvas: saulės šviesa – žydrą, volframinis apšvietimas – geltoną, o fluorescencinis – šiek tiek žalsvą. Dauguma atvejų fotoaparatas automatiškai aptiks aplinkos apšvietimą ir nureguliuos nuotraukų spalvas, kad jos atrodytų natūraliai. Jeigu fotografuojate mišriomis sąlygomis arba jeigu fotoaparatas prastai susidoroja su šia užduotimi, baltumo balansą galite nustatyti rankiniu būdu. Norint nureguliuoti „nusitaikyk ir fotografuok“ tipo fotoaparatą dažniausiai tenka mestis prie fotografavimo meniu, bet D-SLR fotoaparatuose būna atskiras baltumo balanso mygtukas, dažnai žymimas raidėmis WB. Spalvas vėliau galite nureguliuoti „iPhoto“ ar „Picasa“ programomis, bet nuotraukos geriau atrodys, jei baltumo balansą nustatysite iš karto.

5. Pagalvokite apie apšvietimą

Fotografuodami atkreipkite dėmesį, koks yra aplinkos apšvietimas ir iš kur krenta šviesa. Jeigu fotografuojate lauke, nefotografuokite asmenų, kai saulė šviečia jiems į nugarą. Jei fotografuojate paminklo priekį ar lankytiną objektą, ir negalite pasirinkti fotografavimo kampo, naudokite fotoaparato blykstę, kuri užpildys šešėlius. Blykstę gali prireikti įjungti rankiniu būdu, nes fotoaparatas gali pamanyti, kad to šviesią dieną nereikia.

6. Blykstę naudokite protingai

Daugybė nuotraukų sugadinamos fotografuojant su blykste per arti žmogaus. Jeigu jūsų draugai ir šeimos nariai nuotraukose atrodo lyg draugiškas vaiduoklis Kasperas, tikriausiai per daug prisiartinote fotografuodami. Jeigu blykstę naudoti būtina, kad kadras gautųsi, verčiau ženkite truputį atgal ir priartinkite vaizdą keisdami mastelį. Jei vaizdas vis tiek per šviesus – ar per tamsus – patikrinkite, ar pasirinkta blykstės kompensacijos parinktis. Daugybė fotoaparatų leidžia rinktis blykstės galingumą, todėl fotografuodami su blykste galite geriau subalansuoti nuotraukas. Pridėjus truputį šviesos galima užpildyti šešėlius ir gauti natūralius vaizdus.

7. Pridėkite blykstės difuzorių

Jeigu reguliuodami blykstę vis tiek nepasiekiate norimų rezultatų, galite naudoti blykstės difuzorių – taip geriau išsklaidysite šviesą. Mažesnės blykstės negali paskirstyti šviesos per didelį paviršių, todėl žmonės nuotraukose būna per daug apšviesti. D-SLR naudotojams geriausia panaudoti tuščią plastikinę 35 mm fotojuostos dėžutę – pavyzdžiui, kokią nors iš gausybės gaminamų „Kodak“ – ir ją šiek tiek apipjaustyti, kad galėtumėte uždėti ant blykstės. „Photojojo“ rasite mokomąją priemonę, kaip tai daryti žingsnis po žingsnio. Jeigu fotojuostos dėžutės netoliese neturite, pabandykite tokio tipo dėžutės paieškoti vietinėje vaistinėje arba parduotuvėje-minilaboratorijoje: ten tokių dėžučių tikriausiai prikrauti pilni stalčiai, ir darbuotojai džiaugis nors vienos atsikratę. Jeigu jums atrodo, kad pasigaminti difuzorių nėra taip lengva, kaip paruošti puodelį arbatos, pagalvokite – galbūt už nepilnus 60 litų verta nusipirkti „Gary Fong Puffer“ priedą, kuris uždėtas ant fotoaparato atrodo rimčiau.

8. Naudokite trikojį ar vienakojį stovą

Kartais geriausias būdas užfiksuoti puikų kadrą reikalauja nemažai laiko. Pastatę fotoaparatą ant trikojo galėsite nureguliuoti kadravimą ir, naudodami kartu su fotoaparato laikmačiu, labai patogiai nufotografuoti save ir savo vaikus priešais Mount Rushmore memorialą. Jei į kadrų medžioklę išsiruošėte nešdamiesi „nusitaikyk ir fotografuok“ tipo fotoaparatą, galite rinktis nebrangų trikojį, nors išleidę šiek tiek daugiau, pavyzdžiui, „Manfrotto“ ar „Gitzo“ gaminiui, turėsite mažiau sunkumų nei su pigiais prekės gaminais, įsigytais pigių prekių parduotuvėse. D-SLR naudotojams vertėtų itin atidžiai rinktis trikojį, kadangi kojelės ir galvutė turi būti pakankamai tvirti, kad išlaikytų fotoaparatą.

Jeigu mėgstate fotografuoti negaišdami, fotoaparatui stabilizuoti rinkitės vienakojį stovą (tas pats kaip trikojis, tik be dviejų kojų). Tai puiki priemonė fotografuoti iš tolo arba užfiksuoti sporto akimirkas: jo trūkstamas kojas kompensuos jūsiškės, o jums nereikės vargintis surinkinėti ar lankstyti stovą, kaip kad neretai būna turint brangius trikojus.

9. Būkite išrankus

Turėdamas skaitmeninį fotoaparatą kiekvienas gali per kelias valandas užfiksuoti šimtus vaizdų. Vis dėlto neapkraukite fotoaparato atminties kortelės vien tam, kad tiesiog sukeltumėte nuotraukas į „Facebook“. Iššvaistysite nemažai laiko eidami per nuotraukas ir trindami nereikalingas, netinkamai sufokusuotas ar nežavinčias savo kompozicija. Geriau užfiksuoti keletą savaime gerų nuotraukų nei taip pat gerų – bet nekokybiškų nuotraukų krūvoje.

10. Nepamirškite nuotraukų padailinti po fotografavimo

Kad sutvarkytumėte nuotraukas, galite pasinaudoti „Picasa“ ar „iPhoto“ teikiamomis galimybėmis. Bet kuria šių programų galite apkirpti nuotraukas, pakoreguoti jų spalvas, pareguliuoti ekspoziciją, pašalinti raudonų akių efektą ir atlikti kitus bazinius redagavimo veiksmus. Paprasčiausiai keli paprasti redagavimo veiksmai gali drastiškai pakeisti nuotraukų kokybę. Apkirpę nuotrauką galite pakoreguoti ekspoziciją, taip pat galite pasukti nuotrauką, kad horizontas nebūtų pakrypęs. Pasiekti puikius rezultatus naudojantis tik fotoaparatu – nemažas pasiekimas, bet truputis padailinimo veiksmų nepakenks.

Daugiau informacijos apie fotoaparatus ir jų galimybes galite rasti www.avitela.lt arba apsilankę vienoje iš Avitelos parduotuvių.